Jesteś tuKomentarze

Komentarze

Komentarze

Komentarz miesięczny do rynku akcji i obligacji

Millennium TFI |  7.10.2020
 
Rynek akcji - podsumowanie:

Szanse:
Polska – polskie spółki są relatywnie atrakcyjniej wyceniane do swoich odpowiedników na świecie, środki z wezwań na akcje i po redukcji na debiucie Allegro mogą ponownie zasilić rynek; napływ do funduszy akcyjnych i mieszanych stwarza popyt i podnosi ceny.
Świat – szansa na uzgodnienie programu stymulacyjnego w USA po wyborach w listopadzie, postępy w pracach nad szczepionką na koronawirusa, środowisko niskich stóp procentowych.       

Zagrożenia:
Wyprzedaż akcji z WIG20 przez fundusze, jako „robienie miejsca” pod zapowiadany październikowy debiut Allegro; ograniczenia związane z II falą pandemii, zahamowanie aktywności konsumentów w sytuacji blokady gospodarki, wygrana Joe Bidena w debatach i wyborach może być źle przyjęta przez rynek.

Nastawienie zarządzających do rynku akcji posiadanych w portfelu:
Polska – nastawienie neutralne, krótkoterminowe doważenie sektora finansowego i energetycznego po spadkach, utrzymanie pozycji w sektorze budowlanym i gamingowym, ostrożna selekcja.
Świat – przeważanie spółek wzrostowych (nowe technologie) i Rynków Wschodzących (Chiny), niedoważanie spółek europejskich.

 

Rynek obligacji - podsumowanie:

Szanse:
Polska – spodziewana stabilizacja rentowności.
Świat: widoczny apetyt na ryzyko może sprzyjać obligacjom rynków Wschodzących, obecna przecena może stać się okazją i nieefektywnością do wykorzystania.

Zagrożenia:
Środowisko rekordowo niskich stóp procentowych nie sprzyja potencjałowi do dalszego spadku rentowności obligacji skarbowych na rynkach bazowych. Wysokie wyceny ryzykownych papierów wymuszają ostrożność w ich doborze, w kontekście II fali pandemii czy napięć geopolitycznych USA-Chiny, czy na Kaukazie.

Nastawienie zarządzających do rynku akcji posiadanych w portfelu:
Poszukiwanie rentowności z przeważeniem na Rynkach Wschodzących, niedoważenie krajów peryferyjnych strefy Euro na rzecz nowych emisji w Europie Środkowowschodniej; doważenie dobrej klasy papierów korporacyjnych (Investment Grade) kosztem papierów wysokodochodowych (High Yield); doważanie papierów o krótszym terminie do wykupu, utrzymywanie gotówki na wypadek ciekawych emisji na rynku pierwotnym na jesieni.

 Więcej informacji znajdą Państwo w załączonym Newsletterze. Zapraszamy!

 

Pobierz
 
 
Powrót