Wskaźniki zrównoważonego rozwoju w Subfunduszach Millennium
Stopień osiągnięcia aspektów środowiskowych lub społecznych promowanych przez wskazane Subfundusze jest mierzony:
% udziałem w Aktywach Netto Subfunduszu instrumentów finansowych, w tym w szczególności tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych, które promują aspekty środowiskowe lub społeczne, bądź które mają na celu zrównoważone inwestycje w rozumieniu art. 8 i 9 SFDR;
% udziałem pokrycia Aktywów Netto Subfunduszu oceną aspektów środowiskowych lub społecznych ustalaną według metodologii wewnętrznej TFI na podstawie m.in. zewnętrznych ratingów ESG;
% udziałem Aktywów Netto Subfunduszu, dla których dostępne są dane dotyczące poziomu intensywności emisji CO2, ekspozycji wobec firm działających w sektorze paliw kopalnych, naruszenia zasad opisanych w UN Global Compact i ekspozycji wobec kontrowersyjnej broni;
Jednocześnie, nie został wyznaczony referencyjny punkt odniesienia (benchmark) w celu osiągnięcia aspektów środowiskowych lub społecznych promowanych przez produkty finansowe. Szczegółowe ujawnienia informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem dotyczące: Millennium SFIO, Millennium FIO, Millennium PPK SFIO – zostały ujęte w Prospektach Informacyjnych tych Funduszy, które znajdują się na stronie www.millenniumtfi.pl w zakładce Dokumenty.
Polityka oceny dobrych praktyk
Z uwagi na charakter Subfunduszy, w którym dominują inwestycje pośrednie (tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych), ocena spółek, w które zainwestowano pod kątem dobrych praktyk w zakresie zarządzania, opiera się na ocenie ESG ustalanej wg metodologii wewnętrznej TFI m.in. na podstawie zewnętrznych ratingów ESG funduszy zagranicznych, emitujących tytuły uczestnictwa stanowiące przedmiot ich lokat oraz dodatkowych informacji ujawnianych przez te fundusze.
Subfundusze dopuszczają rozszerzenie oceny dobrych praktyk w zakresie zarządzania w spółkach będących przedmiotem inwestycji funduszy, na podstawie danych od zewnętrznych dostawców ratingów ESG (np. poprzez ocenę w obszarze ładu korporacyjnego, wybranych PAI lub możliwych do zebrania danych o funduszu w zakresie ESG – m.in. udział % niezależnych dyrektorów w zarządzie).
Przejrzystość strategii dotyczących ryzyka dla zrównoważonego rozwoju
Millennium Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej: Towarzystwo) uwzględnia kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju (dalej: ESG) jako ryzyko dla wartości inwestycji. Towarzystwo uważa, że emitenci których strategia zbudowana jest w oparciu o dobre praktyki z obszaru ESG mogą być traktowani jako podmioty o obniżonym poziomie ryzyka inwestycyjnego, a tym samym o zwiększonej atrakcyjności inwestycyjnej.
W związku z powyższym Towarzystwo wdrożyło ocenę tego ryzyka w proces podejmowania decyzji inwestycyjnych. W tym celu emitenci udziałowych i dłużnych instrumentów finansowych, w które mogą inwestować fundusze zarządzane przez Towarzystwo są klasyfikowani do jednej z pięciu grup ryzyka ESG – ESG Risk Rating (bardzo niskie – A, niskie – B, umiarkowane – C, wysokie – D, bardzo wysokie – E).
Fundusze zarządzane przez Towarzystwo inwestują w instrumenty emitowane przez podmioty zakwalifikowane do grupy D i E, z zastosowaniem dodatkowych limitów ograniczających udział tego typu instrumentów w portfelach tych funduszy. Tworząc klasyfikację Towarzystwo bierze w szczególności pod uwagę:
- ratingi publikowane przez niezależne agencje i analityków, dotyczące stosowania przez emitentów zasad ESG,
- publikowane przez emitentów raporty dotyczące stosowanych zasad z obszaru ESG,
- rodzaj branży w której działa emitent, rodzaj wytwarzanych produktów i świadczonych usług,
- inne ogólnie dostępne informacje, które mogą stanowić źródło dla oceny emitenta w zakresie ESG.
Przejrzystość w zakresie niekorzystnych skutków dla zrównoważonego rozwoju na poziomie podmiotu
Towarzystwo ze względu na ograniczony obecnie zakres danych z obszaru ESG, publikowanych przez emitentów przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych nie bierze pod uwagę ich niekorzystnych skutków dla czynników zrównoważonego rozwoju. Dopiero kiedy w ocenie Towarzystwa dane udostępniane przez emitentów będą umożliwiać rzetelną ocenę niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla czynników zrównoważonego rozwoju, Towarzystwo rozważy kwestię uwzględniania głównych niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla czynników zrównoważonego rozwoju.
Przejrzystość polityk wynagrodzeń w związku z wprowadzaniem do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju
Artykuł 5 ust. 1 SFDR nakłada na uczestników rynku finansowego obowiązek ujęcia w ich politykach wynagrodzeń informacji o sposobie zapewniania spójności tych polityk z wprowadzaniem do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju, a także opublikowania informacji na ten temat na ich stronie internetowej. MTFI realizując powyższy obowiązek wskazuje, że polityka wynagrodzeń obowiązująca w Towarzystwie przeciwdziała promowaniu zachowań, których celem byłoby narażenie Towarzystwa lub zarządzanych funduszy na nadmierną ekspozycję na ryzyko.
Millennium Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Stanisława Żaryna 2A, 02-593 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000014564, o numerze REGON 011191974, o numerze NIP 526-10-31-858, w pełni opłaconym kapitale zakładowym w wysokości 10.300.000,00 PLN (dalej: „Towarzystwo”) prowadzi na podstawie zezwolenia udzielonego przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 20 listopada 2001 r. (sygn. DFN1-4050/22-24/01) oraz podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Dotychczasowe wyniki zarządzania osiągnięte przez fundusze nie stanowią gwarancji osiągnięcia takich samych wyników w przyszłości. Zyski z inwestycji osiągane przez osoby fizyczne mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem od dochodów kapitałowych.
Niniejszy materiał nie stanowi świadczenia usługi doradztwa prawnego, finansowego, podatkowego, a także usługi zarządzania portfelami, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych oraz usługi doradztwa inwestycyjnego ani rekomendacji jak również usługi oferowania instrumentów finansowych oraz nie ma na celu promowania bezpośrednio lub pośrednio nabycia lub objęcia instrumentów finansowych lub zachęcania, bezpośrednio lub pośrednio, do ich nabycia lub objęcia.
Subfundusze Millennium (z wyłączeniem Millennium Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego) mogą inwestować powyżej 35% wartości swoich aktywów w papiery wartościowe, których emitentem, poręczycielem lub gwarantem są: Skarb Państwa, NBP, państwo członkowskie UE, jednostka samorządu terytorialnego państwa członkowskiego UE, państwo należące do OECD lub międzynarodowa instytucja finansowa, której członkiem jest Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie UE.
Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem informacyjnym funduszy oraz kluczowymi informacjami dla inwestorów oraz informacją dla klienta AFI, które są dostępne w języku polskim na stronie internetowej Towarzystwa pod adresem https://millenniumtfi.pl/dokumenty.html, w zakładce „Dokumenty” (odpowiednio w zakładce „Prospekty”, „Kluczowe Informacje” oraz „Informacje dla Inwestora”).
Inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Subfundusze zarządzane przez Towarzystwo, w zależności od przyjętej polityki inwestycyjnej mogą inwestować część lub większość swoich aktywów w akcje. Wartość aktywów netto Subfunduszy cechuje się lub może cechować się dużą zmiennością ze względu na skład portfeli inwestycyjnych. Subfundusze nie gwarantują osiągniecia celów inwestycyjnych, ale dołożą najlepszych starań, aby je osiągnąć. Środki zainwestowane w Subfundusze nie są objęte systemem gwarantowania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Zaprezentowane materiały służą jedynie celom informacyjnym i nie stanowią oferty. Wszelkie prawa autorskie do materiału przysługują wyłącznie Towarzystwu. Informacje zawarte w materiale są dobierane zgodnie z najlepszą wiedzą jego autorów i pochodzą ze źródeł uznawanych za wiarygodne, jakkolwiek autorzy nie gwarantują ich dokładności i kompletności.
Niniejszy materiał ma charakter reklamowy.