„Determinacja” – to słowo śmiało możemy dodać do słownika pojęć ekonomicznych, oceniając rynki kapitałowe w okresie wakacyjnym. Tak jak na początku roku motywem przewodnim w naszych rynkowych rozważaniach było pojęcie „inflacji”, a w II kwartale „stagflacji” (wysokiej inflacji w połączeniu ze stagnacją i spowolnieniem w gospodarce), tak w minionych miesiącach na pierwszy plan wysuwała się wyraźna nieustępliwość banków centralnych w działaniach na rzecz ujarzmienia tejże inflacji. Niejednokrotnie zachowanie rynków potwierdziło, że w optyce inwestorów to właśnie decyzje podejmowane przez Amerykańską Rezerwę Federalną, Europejski Bank Centralny, czy na polskim parkiecie – Radę Polityki Pieniężnej – były głównym czynnikiem w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Dane makroekonomiczne, choć tez istotne, schodziły na dalszy plan. Z pewnością III kwartał potwierdził nieugiętość i gotowość banków centralnych do dalszego kroczenia ścieżką coraz wyższych stóp procentowych.
Jednocześnie wspomniana zawziętość wciąż charakteryzuje działania Federacji Rosyjskiej na froncie walk z Ukrainą. Na moment pisania niniejszego Outlooka, dostawy rosyjskiej ropy i gazu do Europy Zachodniej są wstrzymane, wojna trwa ponad 7 miesięcy, w Rosji organizowana jest „częściowa” mobilizacja wojskowa wśród obywateli, a w czterech obwodach ukraińskich, w tym samozwańczych Republikach Ludowych: Donieckiej i Ługańskiej, odbywają się pseudo-referenda mające za zadanie przyłączyć te terytoria do Rosji i tym samym legitymizować nasilenie działań militarnych w obronie własnego terytorium.
O ile potencjalna eskalacja konfliktu zbrojnego na Ukrainie jest ciężka do przewidzenia, na pewno pozostanie istotnym czynnikiem ciążącym rynkom kapitałowym i gospodarce Europejskiej. Czy zatem w obliczu rosnących stóp procentowych, polaryzacji w geopolityce, potencjalnego kryzysu energetycznego i wyraźnie spowalniającej gospodarki, na rynku kapitałowym można szukać przysłowiowych „światełek w tunelu”? Czy zbliżający się koniec 2022 roku – obfitującego w niemal bezprecedensowe wydarzenia na giełdach – ma szansę powoli wracać do równowagi i zakończyć się tzw. rajdem Św. Mikołaja?
Na te i inne pytania znajdziecie Państwo odpowiedzi w najnowszym kwartalnym Outlooku Millennium TFI. Oddajemy w Państwa ręce opracowanie, będące podsumowaniem i weryfikacją naszych założeń strategicznych na III kwartał 2022 roku, wraz z prezentacją naszych potencjalnych kierunkowych działań na IV kwartał 2022 roku. W materiale tym spróbujemy określić szanse i zagrożenia dla poszczególnych klas aktywów, będących w spektrum zainteresowania Millennium TFI w ramach zarządzanych przez nas funduszy inwestycyjnych.
Zapraszamy do lektury!